✕ CLOSE Online Special City News Entrepreneurship Environment Factcheck Everything Woman Home Front Islamic Forum Life Xtra Property Travel & Leisure Viewpoint Vox Pop Women In Business Art and Ideas Bookshelf Labour Law Letters
Click Here To Listen To Trust Radio Live
SPONSOR AD

FULL LIST: Winners emerge at AMVCA 2024

The 10th edition of the African Magic Viewers Choice Awards is underway and the winners are already climbing up the stage at Eko Hotel, Lagos,…

The 10th edition of the African Magic Viewers Choice Awards is underway and the winners are already climbing up the stage at Eko Hotel, Lagos, to snag their trophies.

The ceremony, which kicked off on Friday with a vibrant Cultural Day celebration, continued today.

This year the strong contenders include ‘Over the Bridge’ which has 12 nominations including Best Movie, Best Director, and Best Lead Actress, and the black-and-white fantasy thriller film, Mami Wata, which snagged 11 nominations.

Other contenders are Breath of Life and Jagun Jagun – The Warrior which snagged 10 nominations each.

Below are the AMVCA 2024 winners as they are announced:

Best Makeup
Francesca Otaigbe (Over the Bridge)

Campbell Precious (Mami Wata) – winner
Hadizat Gambo (Mojisola)

Hakeem Onilogbo (Jagun Jagun – The Warrior)

Feyisayo Oyebisi (A Tribe Called Judah)

Best Indigenous Language Film (West Africa)
Mami Wata (CJ Fiery Obasi)

Jagun Jagun (Femi Adebayo) – Winner
Ijogbon (Kunle Afolayan)

Orisa (Odunlade Adekola)

Nana Akoto (Kwabena Gyansah)

Best Indigenous Language (East Africa)
Where The River Divides

Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Wandongwa – Winner
Nakupenda

Itifaki

 

Best Indigenous Language (South Africa)
Service To Heart

Uncle Limbani

Motshameko O Kotsi – Winner
Best Art Direction
Blood Vessel (Victor Akpan)

Over The Bridge (Abisola Omolade) – Winner
Breath of Life (Okechukwu Frost Nwankwo, Kelechi Odu)

The Black Book (Pat Nebo and Chima Temple)

Jagun Jagun: The Warrior (Tunji Afolayan)

Mami Wata (C.J Fiery Obasi)

Omen (Eve Martin)

 

Best Costume Design
Demola Adeyemi (Over The Bridge)

Bolanle Austin Peters, Ituen Basi, Folake Coker and Clement Effanga (Funmilayo Ransome-Kuti)

Lola Awe (Jagun Jagun: The Warrior) – Winner
Bunmi Demilola Fashina (Mami Wata)

Daniel Obasi (Breath of Life)

 

Best Writing TV Series
Skinny Girl in Transit (Season 7)

Wura (Season 2)

Visa on Arrival

MTV Shuga Naija

Volume – Winner
Masquerades of Aniedo

Slum King

 

Best Writing in a Movie
Breath of Life (BB Sasore)

Over The Bridge (Tosin Otudeko)

Funmilayo Ransome-Kuti (Tunde Babalola) – Winner
Jagun Jagun: The Warrior (Adebayo Tijani)

Afamefuna (Anyanwu Sandra Adaora)

A Tribe Called Judah (Olufunke Ayotunde Akindele, Collins Okoh and Akinlabi Ishola)

Mami Wata (CJ Fiery Obasi)

 

Best Sound Design
Ava Momoh (Over the Bridge)

Daniel Pellerin and Amin Bhatia (Kipkemboi)

Grey Jones Ossai (Blood Vessel) – Winner
Grey Jones Ossai (Breath of Life)

Samy Bardet (Mami Wata)

 

Best Editing
Chuka Ejorh And Onyekachi Banjo (Over The Bridge)

Holmes Awa (Breath of Life)

Alex Kamau And Victor Obok (Volume)

Dayo Nathaniel (Ogeere – Earth)

Antonio Ribeiro (The Black Book) – Winner
Nathan Delannoy (Mami Wata)

Best Documentary
Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Lobola, A Bride’s True Price? – Winner
Empalikino (Forgiveness)

The Water Manifesto: Osun (Water for Gold)

Sowing Hope

Best Cinematography
Mami Wata (Lílis Soares)

Blood Vessel (Gideon Chukwu)

Over The Bridge (KC Obiajulu) – Winner
Breath of Life (Ola Cardoso)

Jagun Jagun – The Warrior (Adeoluwa Owu)

Ijogbon – Chaos (Adekunle Nodash Adejuyigbe)

Omen (Joachim Philippe)

Best Indigenous M-Net Original
The Passenger

Nana Akoto

Apo

Irora Iya – Winner
Love Transfusion (Kiapo Cha Damu)

 

Best Digital Content
National Treasure – Adebola Adeyela (Lizzy Jay)

Medical Negligence and Copyright Infringement – Isaac Ayomide Olayiwola (Layi Wasabi) – Winner
Hello Neighbour – Elozonam Ogbolu, Lina idoko and Jemima Osunde

The Boyfriend – Maryam Apaokagi-Greene

 

Best Short Film
T’egbon T’aburo

Broken Mask – Winner
Eighteenth Year

Man and Masquerades

A Place Called Forward

Best Unscripted M-Net Original

What Will People Say

The Irabors’ Forever After

Nwuyee Bekee (Foreign Wives) – Winner
Date My Family Zambia

Royal Qlique (Season 2)

Best Scripted M-Net Original

Slum King – Winner

Half Open Window

Itura

The Passenger

Magic Room

 

Best Supporting Actress

Joke Silva (Over the Bridge)

Fathia Williams (Jagun Jagun – The Warrior)

Bimbo Akintola (The Black Book)

Genoveva Umeh (Breath of Life) – Winner
Eliane Umuhire (Omen)

Tana Adelana (Ijogbon – Chaos)

Ejiro Onojaife (The Origin: Madam Koi Koi)

Best Supporting Actor

Alexx Ekubo (Afamefuna)

Demola Adedoyin (Breath of Life) – Winner

Itele d Icon (Jagun Jagun: The Warrior)

Gregory Ojefua (This is Life)

Timini Egbuson (A Tribe Called Judah)

Levi Chikere (Blood Vessel)

Ropo Ewenla (Over the Bridge)

LEARN AFFILIATE MARKETING: Learn How to Make Money with Expertnaire Affiliate Marketing Using the Simple 3-Step Method Explained to earn $500-$1000 Per Month.
Click here to learn more.

AMAZON KDP PUBLISHING: Make $1000-$5000+ Monthly Selling Books On Amazon Even If You Are Not A Writer! Using Your Mobile Phone or Laptop.
Click here to learn more.

GHOSTWRITING SERVICES: Learn How to Make Money As a Ghostwriter $1000 or more monthly: Insider Tips to Get Started. Click here to learn more.
Click here to learn more.

SECRET OF EARNING IN CRYPTO: Discover the Secrets of Earning $100 - $2000 Every Week With Crypto & DeFi Jobs.
Click here to learn more.